Arduino’yu kullanarak çok keyifli ve hayatınızı kolaylaştıracak projeler üretebileceğiniz gibi, internette de pek çok projenin kodunu kullanabilirsiniz. Açık kaynaklı olması sayesinde paylaşımı ve birlikte geliştirmeyi mümkün kılan Arduino ile yapabileceğiniz şeylerden biri de rengarenk ışıklar saçan bir köpek tasması: LEDog Collar!

LEDog hava karanlık olduğunda çalışmaya başlar ve uzaktaki köpeğinizin özel tasması sayesinde onu kolayca bulabilirsiniz. Yaklaşık iki saatte hazır hale getirebileceğiniz bu tasma için gerekli tüm talimatlar burada yer alıyor. Talimatların yanı sıra gerekli kodu da bu sayfada bulabilirsiniz.

Proje için ihtiyacınız olan donanım malzemeleri şunlar:

  1. 1 adet SparkFun Arduino Pro Mini 328 – 5V/16MHz
  2. 1 adet SparkFun LDR – Mini Photocell
  3. 1 adet SparkFun RGB LED Strip –Adreslenebilir
  4. 1 adet SparkFun Lithium Polymer Batter 7.4v

LEDog Collar nasıl çalışır?

Her şeyden önce gece tasmasının renkli ve eğlenceli bir proje olduğunu söylemeliyiz. Güneş battığı anda LDR, LED ipi uyararak daha önceden kodlanmış sekansa göre çalışmasını sağlar. LDR ışık tespit ettiği anda sekansını tamamlayarak LED’leri kapatır. Yani aslında, bunun otomatik bir LED tasma olduğunu söyleyebiliriz. Projeyi tamamladıktan sonra zaman zaman pilini değiştirmek dışında hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan çalışacağından emin olabilirsiniz.

Projenin hazırlanmış açık kodu üzerinde değişiklikler yaparak kendi projenize özel özellikler ekleyebilirsiniz ve bunu diğer makerlarla paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz bir diğer Arduino projesi:

Köpeğiniz için harika bir giyilebilir cihaz üretmenize yardımcı olacak projenin yanı sıra proje üreticisi circuito.io ekibinin sayfasına gittiğimizde hayvanlar için farklı projelere de imza attıklarını görüyoruz. loT Pet Feeder da bunlardan bir tanesi. LEDog Collar’a göre daha ileri seviye olan bu projenin tamamlanması için yaklaşık 8 saate ve şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

  1. 1 adet Arduino UNO & Genuino UNO
  2. 1 adet PIR Motion Sensor (jenerik)
  3. 1 adet Everything ESP ESP8266 ESP-01
  4. 1 adet Hoparlör: 0.25W, 8 ohms
  5. 1 adet SparkFun Servo – Generic Metal Gear (mikro ebatlarda)
Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı