Thomas Edison, bu sözüyle istediğimiz şekilde sonuçlanmayan çabalarımıza dair yeni bir bakış açısı kazanmamızı sağlıyor. Hayal kırıklığı yaşadığınız anlarda denemeye devam etmek başarıya giden yolda en önemli adımlardan biridir. Edison’un dediği gibi başarısız olduğunuzu düşündüğünüz zamanlarda, sadece işe yaramayan bir şeyle karşılaştığınızı kendinize hatırlatın ve kendinizi farklı yollar denemeye motive etmeye çalışın.

Edison’un bu sözü Maker Hareketi için de oldukça önemli bir tavır. Çünkü Maker Hareketi, hatalardan korkmayı değil, onlardan beslenerek kendini geliştirmeyi önerir. Peki, hatalarımız bizi nasıl başarıya götürür?

Hatalar ilerlemenin ölçütüdür

Üzerine çalıştığınız işte ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görmek için geri dönüp eski hatalarınıza bakabilirsiniz. Hiç hata yapmadıysanız, biraz daha cesur olup projenizi geliştirmeyi düşünebilirsiniz. Thomas Edison, buluşundan önce istediği sonucu alamadığı çok sayıda denemede bulunmuş ama vazgeçmemiş. Sonunda başarıya ulaşmış!

Hataları araç olarak görmek başarı getirir

Farklı yollar denediniz ama sonuç istediğiniz gibi değil. Bu durumda yapmanız gereken şey, bu hataları incelemek ve doğru yolu bulmaya çalışmak olacak. Kendinize sorular sorun: Bu hataya yol açan şey neydi? Bu hata sonucu ne şekilde etkiliyor? Hatayı ortadan kaldırmak için neler yapabilirsiniz? Farklı sorularla kendinize bir yol çizmeye çalışın ve bir dahaki denemeniz için bu hataların ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz. Çünkü her bir başarısızlık, yeni fırsatlar doğurur.

Başarısızlık motive edicidir

Başarısız olduğunuz durumlarda aktif düşünmek ve harekete geçmek, yaptığınız işe daha fazla hakim olmanızı sağlar. Pes etmek yerine denemeye devam ettiğiniz zaman, farklı yollardan gidebileceğinizi görürsünüz. Böylece motivasyonunuz artar. Birilerinin bir şeyleri çözmesini beklemek yerine aksiyon almak, kendinizi güçlü hissettirir.

Gerçekten değer yaratmak için sorumluluk almalı ve kararlı olmalısınız. Sürekli övgü almak ve küçük başarılarla yetinmek sizi daha pasif bir insana dönüştürebilir. Diğer taraftan başarısızlıklara yaklaşımınızı değiştirdiğiniz zaman daha üretken ve işlevsel sonuçlar elde edersiniz. Tıpkı Thomas Edison ve diğer çok sayıda fark yaratan insan gibi, hataları birer yetersizlik olarak görmek yerine onların faydalı yanlarını keşfetmek sizi güçlendirir ve geliştirir.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı