Bugünün çocukları bilgisayarla neler yapabileceğini deneyerek öğreniyor. Diğer taraftan çocuklar için kodlama dersleri dünyanın her yerinde hızla yaygınlaşıyor. Büyüyüp iş sahibi olduklarında bu cihazları yalnızca kullanmaları değil, bu cihazlarla yeni şeyler üretmeleri bekleneceği için bu iyiye işaret!

Türkiye’de de pek çok okul kodlama dersi vermeye başladı ve gönüllü kodlamacılar çeşitli etkinlikler düzenleyerek çocukların kodlama dilleriyle tanışmasını sağlıyor. Bu eğitimlerde çocuklara kod yazmak, kendi başına ne yapacağını bilmeyen bilgisayara ne yapacağını söylemek olarak anlatılıyor. İlerleme daha yavaş olsa da, çocuklar genellikle kodlama öğrenirken rahat oluyor. Çünkü başta da söylediğimiz gibi bilgisayarı ‘kurcalamaya’ zaten alışkınlar.

Kodlama inovasyona açılan önemli bir kapı

Teknolojiyi takip eden ve yön veren insanların, girişimcilerle birlikte çalıştığı ya da girişimci olduğu uzun zamandır bildiğimiz bir durum. Okuma – yazma öğrenmeden önce kodlama öğrenen çocukları düşündüğümüz zaman, bu çocukların geleceğin inovasyon yaratıcıları olacaklarını söylemek yanlış olmaz. Henüz yeterince kapsayıcı olmasa da gönüllülerin eğitimleri ve internete yükledikleri bilgilendirici videolar sayesinde kodlama yüksek gelirli ailelerin çocuklarına özgü bir konu olmaktan çıkıyor. Tüm bu gelişmeler geleceğin inovatif gençleriyle ilgili umut veriyor.

kodlama dili

İkinci dil olarak kodlama

Bugün baktığımızda, en yaygın ikinci dil olarak İngilizce öğreniliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri ekonomiye dayanıyor. Gelecekte ise, bugün ilk etkilerini görmeye başladığımız gibi kodlama dillerinin ve üretilen teknolojinin ekonominin en önemli gelişme yolu olacağını söyleyebiliriz. İşte, en çok da bu nedenle kodlamanın en yaygın ikinci dil olarak öğrenilmesi hem çok muhtemel hem de çok gerekli.

Bilgisayar kullanıcılarının sürekli artan sayısını göz önünde bulundurduğumuz zaman çocukların bu alanda aktif rol alması gelecek planları için önemli hale geliyor. Teknolojiyi kullananlar, aslında başlarının yazdıkları kodları kullanıyor. Bu nedenle ihtiyacımız olan çocuklarımızı kendi ilgi alanları doğrultusunda kendi kodlarını yazmaya teşvik etmek.

Bilgisayar oyunlarına bağımlılığı konuştuğumuz bugünlerde, çocukların bilgisayarı etkin bir şekilde kullanmaya yönlendirilmesi büyük önem kazanıyor. Anne ve babaların, erken yaşta çocuklarını kodlamayla tanışması için imkanlarını kullanması gerekirken, eğitim sisteminde bilgisayar bilimlerine olan eğilimin artması kodlama eğitimini yaygınlaştırarak inovasyonun en büyük destekçilerinden biri olacak.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı