Robotların popüler hale gelmesinde Star Wars’ın büyük bir etkisi olduğunu inkar etmemiz mümkün değil. Günümüzün en önemli teknolojilerinden biri olan dronelar, on yıllardır büyük ilgi gören robotlar ile yüzyılların en büyük gizemi olan gökyüzünün buluşması sonucunda ortaya çıkıyor.

Drone dünyası son derece detaylı ve keyifli bir yolculuk. Bu yazımızda yolculuğun ilk adımını atmanıza yardımcı olmak istedik.

 

Drone nedir ve nasıl yapılır?

Şimdi biraz daha somut devam edelim. Merriam-Webster sözlüğü drone kelimesini şöyle tanımlıyor: “Uzaktan kumanda ya da bilgisayarlar tarafından yönlendirilen insansız hava aracı ya da gemi.” Kelime Türkçede de dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi İngilizce haliyle çevrilmeden kullanılıyor.

Terry ve Belinda Kilby’nin “Drone Kullanmaya Başlarken: Kendi Quadcopter’ınızı Yapın ve Dönüştürün” başlığıyla Türkçeye kazandırılan kitabında verilen bilgiye göre; drone teknolojisine en çok katkıda bulunan buluşların RC model uçaklar, mikroçipler, GPS, internet ve akıllı telefonlar olduğuna inanılıyor.

Drone teknolojisini en basit haliyle tanımlayacak olursak model havacılık dünyasının ortaya koyduğu tasarımların sinyaller aracılığıyla gidebileceği en yüksek noktaya ulaşması ve sonraki akıllı iletişim teknolojisinin katkısıyla bu mesafedeyken yönlendirilmesi diyebiliriz. İnternetin bu ilerlemedeki rolü ise her zamanki gibi bilgi paylaşımını arttırması. Birçok drone meraklısı diğerlerinin neler yaptığını gözlemleme şansı buluyor ve böylece kendini daha hızlı geliştiriyor.

 

Dronelar hangi temel parçalardan oluşur?

Droneların en önemli parçalarından biri hava aracı gövdesidir. Bu parça önceden kıl testere kullanılarak üretiliyor olsa da bugün CAD yani bilgisayar destekli tasarım programları bu işin kolayca tamamlanmasını sağlıyor. Üstelik eskisine göre hem daha detaylı hem de daha hızlı hava aracı gövdesi üretmek mümkün.

Hareketli bir teknolojik ürün olan dronelar için bir güç aktarma organı gerekiyor. Bu organ hareketi sağlamak için güç üreten ve gücü transfer eden bir grup bileşenden oluşuyor. Burada bahsettiğimiz şey pervaneler. Terry ve Belinda Kilby’nin söylediği gibi “hareket esnasında yol tutuşunu sağlayan lastikler gibi pervaneler de havayı tutar ve drone’un hareket etmesini sağlar.

Uçuş kumandası drone’un beynidir. Farklı sensörler kullanarak aracın havada kontrol edilmesini sağlayan uçuş kumandası, drone’un esen rüzgarı ya da karşısına çıkacak olan engelleri hesap ederek ulaşması gereken hedefe doğru ilerlemesini sağlayan kısımdır.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı