Bir şeyleri parçalayıp tekrar bir araya getirmek, cihazların nasıl çalıştığını kurcalayarak öğrenmek teorik bilginin kalıcı ve üretken hale gelmesi için önemlidir. İnovatif tasarımlar genellikle makinelerin, programların, aletlerin nasıl çalıştığına dair pratik bilgiye sahip kişilerden çıkar. Çünkü bu kişiler, gerçekçi hedefler koyma ve mümkün projeler kurgulama becerisine sahip olur. Peki, maker olmak ile bunun nasıl bir ilişkisi var?

Ahşap, karton, kumaş, kum ya da eline ne geçerse o malzemeden ‘bir şey’ yaratmayı deneyen çocuklar, inovatif tasarımlar için ilk deneyimlerini edinmiş demektir. Çocukların içinde var olan merak duygusunun, üretken ve kalıcı hale gelmesi için maker hareketi çok önemli. Bunun başlıca sebeplerinden biri işbirliğinden keyif alan çocuklar için hareketin biçilmiş kaftan olması. 7’den 70’e makerlar için en önemli şeylerden biri bir şeyler yaratmaksa ikincisi de bu süreçte bilgilerini paylaşmaktır.

Heyecan ve bilgi bulaşıcıdır

Bu size gerçekçi gelmiyorsa, size en yakın maker fuarına ya da bir maker atölyesine göz atabilirsiniz! İnsanlar aslında birbirleriyle rekabete sokulmadıkça, paylaşmayı ve birlikte çalışmayı severler. Fuarlarda ve maker alanlarında lehimlemeden 3D yazıcı ile ürün elde etmeye ve proje geliştirmeye kadar çeşitli çalışmalar yapılır. Başlangıç aşamasındaki bir fikir, diğer makerların fikirleriyle zenginleşerek önemli projelere dönüşebilir. Bu projeler ileride birçok insanın hayatını kolaylaştıran sonuçlar verebilir ya da bu çocuklar başarılı girişimcilere dönüşebilir.

çocuk yaşta maker hareketi

Hayat boyu öğrenme

Maker hareketi çocukları dünyayı tüketmek yerine, güzelleştirmeye ve yenilemeye teşvik eder. Maker alanları insanları ve araçları bir araya getirir. Okullar, kütüphaneler, evler ve özel maker atölyeleri maker alanları olabilir. Hareket, temelde her yaşa hitap ederek hayat boyu öğrenme, iletişim, işbirliği, yaratıcılık ve tasarım becerilerinin gelişmesini sağlar. 

İlkokul ve lise çağında STEM alanlarındaki müfredatın  geliştirilmesi, çocuk yaşta maker hareketine dahil olma oranlarını da olumlu olarak etkiler. Bu yalnızca çocuklar için değil, hareket ve hareketin içindeki yetişkinler için de altın değeri taşır. Çünkü çocuklar duygu ve düşüncelerine ket vurmazlar. Böylece en yaratıcı soruları ortaya atar ve en doğal motivasyonla büyük projelerin gelişmesine destek olurlar. Bazen tam olarak ne yaptıklarını anlamasalar da eğlenerek yapıyorlar ve üretmekten keyif almayı öğreniyorlar.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı