Maker Hareketi, tüm dünyada geniş bir kitlenin ilgisini çekiyor. Çeşitli kurum ve atölye, ailelere hareketin yaratıcı ve gelişimi destekleyen dünyasıyla çocuklarını tanıştırmak için pek çok alternatif sunuyor. Bir kartonu uzay gemisinden eve kadar pek çok şey olarak kurgulayabilen çocukların her biri doğal bir “maker” yeteneğine sahip! Bu yeteneklerini, harekete dahil etmek için yaz tatili iyi bir fırsat.

Çocukların yeni teknolojiler ve araçlarla tanışmasını ve yeni icatlar çıkarmasını sağlayan hareket, yaz aylarında çocuklara yönelik atölyelerle dikkat çekiyor. Türkiye’den Çırak Atölye, bunlardan biri olarak çocuklara iki farklı yaz etkinliği sunuyor. Bunlardan biri Maker Yaz Okulu, diğeri ise Ahşap Maker Kampı. Her bir seçenek, farklı yaş gruplarına hitap eden iki dönemden oluşuyor.

Maker Yaz Okulu

Çırak Atölye’de gerçekleşecek Maker Yaz Okulu, 1. ve 2. döneminde 12 ve üzeri yaş grubu için Kodlama ve Robotik eğitimi verecek. “Algoritma ve Kodlama” eğitimi ile başlayacak olan Maker Yaz Okulu, “Telefon Rehberi”, “Kendi Bilgisayarını Topla”, “Mini Bilgisayar Raspberry Pi, Linux ve Python Programlama” ve “Haber Sitesi” başlıklarıyla devam edecek. Programa dair detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Maker Yaz Okulu, çocukların lise öncesinde yeteneklerini keşfetmesi ve yeteneklerini ilgi alanlarıyla birleştirerek üretime geçmesi açısından büyük önem taşıyor. Çağın ihtiyaçlarını takip eden program ile 5 gün boyunca Robotik ve Kodlama öğrenen çocuklar, çok yönlü düşünme becerisinin yanı sıra teknik bilgiler de edinme şansı bulacak. Programa katılan çocuklar C#, Linux ve Python gibi çağın önemli araçlarını kullanmayı öğrenecek.

Ahşap Maker Kampı

Ahşap Maker Kampı, 7-9 yaş grubu için 18 Haziran‘da ve 10-12 yaş grubu için 25 Haziran‘da başlamak üzere iki farklı dönemde gerçekleşecek. Önemi artan STEM eğitimini deneyimleme şansı bulacak çocuklar, Ahşap Maker Kampı’nda ilk robotlarını ve model uçaklarını tasarlayacak. Program boyunca gerçekleşecek projeler sayesinde okulda öğrendikleri bilgileri uygulayarak bilgilerini pekiştirebilecekler.

Günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olan web sitesi tasarımını öğrenirken kodlama becerisi kazanacaklar. Maker hareketinin üretim ve paylaşım mottosunu uygulamaya geçiren yaz programı, çocukların okulda öğrendiklerini hayatta nasıl kullanacaklarına dair ipuçları verecek. Çocukların yaratıcılıkları gelişirken, kendi üretimlerini gerçekleştirmeleri sayesinde özgüvenleri de artacak.

Siz de çocuğunuza bu yaz unutamayacakları bir karne hediyesi vermek ve onları Maker hareketi ile tanıştırmak isterseniz Çırak Atölye ile iletişime geçebilirsiniz!

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı