Yapay zekâ, kuşkusuz çalışma ortamlarında devrim niteliğinde etki yaratıyor. Diğer taraftan avantajlarla birlikte tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Yakın bir geçmişe kadar rutin işlerin pek çoğunu çalışanların elinden alan makineler, insanlara daha karmaşık görevleri bıraktı. Artık çalışanların büyük resme odaklanarak kişiler arası ilişkiler konusundaki becerilerini öne çıkarması gerekiyor.

Yapay zekâ ve diğer ileri teknolojiler; sağlık, güvenlik ve üretim açısından büyük vaatlerde bulunuyor. Ancak bu durumun yaratacağı bazı yıkımlar da kaçınılmaz. Robotik ve 3B baskı gibi gelişmiş teknolojilerle birleştirilmiş yapay zeka, daha verimli ürün ve hizmetlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Makineler, pek çok görevi hızla yerine getirerek üretimi hızlandırıyor ve maliyeti düşürüyor.

Bazı sektör çalışanları olumsuz etkileniyor

Araştırmalar, günümüz çalışanlarının büyük bölümünün makinelerin bu devrimci etkisinden olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Fabrikalarda ve üretimhanelerde artık makineler işin büyük kısmını tamamlıyor. Yalnızca en alt düzeyde çalışanlar değil, eğitimli meslek sahipleri de bu durumdan etkilenebiliyor. Örneğin, çeviri sektörü önceden belli bir eğitim seviyesi gerektirirken, günümüzde pek çok online platform bir ölçüde çeviri yapmaya olanak sağlıyor.

yapay-zeka

Ancak olumsuz yönlere odaklanıp makinelerin kişilere ve toplumlara faydasını gözden kaçırmamak gerekir. Özellikle sağlık sektöründe büyük ilerleme sağlayan yapay zekânın, tanı konusunda yepyeni bir çığır açtığını söyleyebiliriz. Artık makineler pek çok hastalığı teşhis edebiliyor.

Makineler ve insanlar bir arada daha verimli

Dijital kayıtlar ve daha önceki milyonlarca hastanın sonuçları ile eğitilen makineler, hasta için teşhis ve tedavi önerileri ile birlikte daha ileri testler yapabilir. Makineler çok daha fazla veriyi hesaba katabilir ve en yeni teknikleri herhangi bir doktordan daha iyi takip edebilir. Hızla verilerin değerlendirilmesi, doktorlar için hızlı müdahale anlamına gelir. Böylece tedavi süreci makinelerle insanların işbirliği sayesinde son derece verimli sonuçlanabilir.

Araştırmalar, birçok alanda, en iyi sonuçların, akıllı makineler tarafından desteklenen insanlardan geleceğini gösteriyor. Eğitim sektöründen sağlık ve ekonomi sektörlerine kadar bu geçerli. Yakın geleceğin çalışma ortamında, makineler hesaplama ve analiz gibi görevleri üstlenirken, diğer görevleri kişilerarası becerilere sahip olan çalışanlara bırakıyor.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı