Blog

Arduino Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Bilgiler

Günümüzün önemli konularından biri olan Etkileşim Tasarımının ana hedefi insanlar ve nesneler arasında anlamlı bir etkileşim yaratmak olarak tanımlanabilir. İşte Arduino, tam olarak bu noktada ortaya çıkan açık kaynaklı bir elektronik prototipleme platformudur. Daha detaylı belirtmek gerekirse Arduino; tasarımcılar, sanatçılar ve Makerlar için fiziksel programlama konusunda önemli bir destek sunar.

Fiziksel programlama, nesnelerin prototipini oluşturmak için kullanılır ve bir yazılım sayesinde bu prototiple etkileşime girilir. En basit haliyle söyleyecek olursak, teknik işleri son derece kolaylaştıran Arduino, mühendis olmayan kişilerin de teknolojiyi manipüle etmesini sağlar. Bu sayede, tasarımı bir ürün haline getirmek hem daha düşük maliyetli hem de daha hızlı bir sürece dönüşür.

Arduino kullanıcılarından bahsederken Aba Yayınları’nın Türkçeye kazandırılan Arduino Kullanmaya Başlarken adlı kitapta da görebileceğimiz gibi önemli olan birkaç davranıştan söz etmek mümkün. Bunları kurcalamak, yamalamak, devre bükmek ve işbirliği olarak sıralayabiliriz.

Kurcalamak iyi bir başlangıç

Elinizdeki elektronik aletleri kurcalayarak Arduino ve Maker dünyasına giriş yapabilirsiniz. Her zaman belli bir hedef koymak zorunda hissetmeden, yalnızca içeride neler olup bittiğini gözlemleyin.

Yamalayarak yeni şeyler yaratın

Kurcaladığınız teknolojik aletler, bazı parçaları bozulmuş aletler ve kırık oyuncaklar gibi parçaları birleştirerek yeni şeyler yaratabilirsiniz. Basit parçaları bir araya getirerek karmaşık sistemler ortaya çıkarabilirsiniz. Bir Maker için çöpe gitmeye hazır teknoloji ürünü yoktur!

 

Devre bükme yoluyla şansınızı deneyin

Farklı düşük voltajlı ve pille çalışan elektronik cihazları kısa devre yaptırmaya çalışarak sıra dışı sesler elde edebilirsiniz. Devre bükmek 1966 yılında Reed Ghazala’nın şans eseri bir oyuncak amfiyi masasının çekmecesindeki bir metal nesneyle kısa devre yaptırması sonucu sıra dışı seslerden oluşan bir akışın meydana gelmesiyle başladı.

İşbirliği ve birlikte çalışmak önemli

Arduino dünyasına girdiğiniz zaman işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz. Platformun web sitesi olan www.arduino.cc adresindeki forum, dünyanın her yerinden Makerın sürekli iletişim halinde olmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu platform sayesinde yerel düzeyde fiziksel işbirlikleri kuruluyor. Genel anlamda bir Maker felsefesi olan bilgi paylaşımı, Arduino dünyasına da girmiş gözüküyor. Çünkü burada bilgiyi kendine saklama değil, paylaşarak güçlenme yöntemi izleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir