Bazı becerilerin doğuştan geldiğine dair inanç artık ortadan kalktı. Artık zekanın geliştirilebilir olduğunu biliyoruz. Ama nasıl? Bugün, bilimsel çalışmalar zekanın ve kapasitenin arttırılmasına yardımcı olan bazı hobilerden söz ediyor.

Aşağıdaki 6 kolay hobiyle siz de zekanızı güçlendirin.

1- Müzikal enstrüman çalmak

Bilimsel çalışmalar, düzenli olarak müzikal enstrüman çalmanın beynin şeklini ve gücünü değiştirebileceğini gösteriyor. Bu bağlamda, bilişsel becerileri geliştirmek için terapilerde bile kullanılabiliyor. Müzik üretmek hayal gücünüzü, gözlem yeteneğinizi, iletişim ve matematik becerilerinizi arttırır. Müzikal enstrümanlar ile siz de hem keyifli zaman geçirin hem de zekanızı güçlendirin.

2- Okumak

Genel anlamda başarılı kişilerin kurgusal metinler okuduğunu görüyoruz. Araştırmalara göre bu tür metinleri okumak, keyifli bir boş zaman aktivitesi olmanın ötesinde bir etkiye sahip. Yine de yalnızca kurgu değil, herhangi türden metinleri okumak, pek çok anlamda terapötiktir. Sinirlerinizin ve dolayısıyla sizin sakinleşmenize yardımcı olur.

Okumak üç türlü zekaya katkıda bulunur: kristalize, akışkan ve duygusal. bunun sonucunda problem çözme, insanları anlama ve bilgiyi çözümleme becerileriniz gelişir.

3- Düzenli spor yapmak

Bilim dünyası, uzun zamandır fiziksel aktivitenin yalnızca fiziksel görünümle alakalı olmadığını söylüyor. Düzenli spor yapmak, yetişkinlerde bilişsel performansı arttırıyor. Elbette burada düzenli kelimesi çok önemli. Bir sporcu gibi yoğun rutin izlemesenizde günde 15 dakikayı ya da haftada birkaç gün bir saat kadar spor yapmak hafıza, konsantrasyon ve algı dünyanızda büyük değişimler doğurur.

4- Yeni bir dil öğrenmek

Araştırmalar birden fazla dil konuşan kişilerin problem çözmede konuşamayanlara göre daha başarılı olduğunu gösteriyor. Beyniniz farklı çalışmayı öğrendiğinde hafızanız güçlenir. Hatta organizasyonel becerilerinizde bu süreçten olumlu yönde etkilenir.

5 – Beyninize egzersiz yaptırın

Günümüzde beynimize egzersizler yaptırmak için kullanabileceğimiz materyallere erişim son derece kolay. Çeşitli oyunlar, bulmacalar, bilmeceler, güzel sanatlara dair aktiviteleri pek çok mağazada ve online olarak bulabilirsiniz. Bu aktiviteler nöroplastisitenizi güçlendirir. Diğer bir deyişle, beyninizin kendini daha iyi organize etmesini sağlar. 

Beyniniz, bu egzersizler yoluyla tepki vermede iyileşir ve zihninizin ufku genişler. Böylece günlük ilişkileriniz ve duygularınızı yönetme beceriniz artar.

6 – Meditasyon

Meditasyonun en büyük etkisi duyguları olumlu yönde manipüle etmesidir. Meditasyon yaparak beyninizin kendini yeniden yapılandırmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik meditasyon yapmak için yapmanız gereken tek şey kendinize sessiz bir alan yaratmak. Hepsi bu! Böylece çok daha güçlü ve kendi hayatını kontrol edebilen bir insan olabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı