Blog

3B Yazıcıların Çalışma Sistemine Genel Bakış

3 boyutlu görüntü uzun zamandır insanların büyük ilgisini çekmeye devam ediyor. 3B dijital görüntü hızla gelişirken, bu modellerin elle tutulur objelere dönüşmesine olan yoğun ilgi de şaşırtıcı değil. Dokunabildiğimiz, tutabildiğimiz ve hissedebildiğimiz modeller hepimiz için heyecan verici!

Geçmişte bu modelleri elde etmek çok uzun zaman alan ve yüksek maliyetli süreçler gerektiriyordu. Sonra 3B yazıcılar ortaya çıktı ve her şey değişti.

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve lazerler henüz ortada yokken modeller ve prototipler için ahşap oymacılık ve küçük parçaların birbirine eklenmesi gibi yöntemler kullanılıyordu.

Önceki yöntemlerin yavaş ve maliyetli oluşuna bir çözüm ararken 1980 yıllarında hızlı prototipleme (RP) adı verilen bir teknoloji ortaya çıktı. Böylece haftalar süren prototip oluşturma zamanı günlere düşmüş oldu. İşte, 3B yazıcının en eski akrabasının bu teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bu akrabalarıyla kıyaslandığında bugün karşımızda, farklı malzemeleri kullanarak son derece detaylı ürünler ortaya koyan bir yazıcı var.

Peki, 3B yazıcı nasıl çalışır?

Genel anlamda 3B yazıcılar, elle yapılan modelleme gibi değil mürekkeple kağıda baskı almak gibi çalışır. Daha detaylı anlatacak olursak kullandığımız donanım bilgisayar yönetimindeki bir yazıcı. Bu kez yazıcıda hacim olarak ürün elde etmede yetersiz olan mürekkep yerine farklı materyaller – genellikle filament denen plastik türleri- kullanılıyor.

En alttan başlayarak katman katman oluşturulan model için Türkçeye birleştirmeli yığma ile modelleme olarak çevirebileceğimiz ‘fused deposition modelling’ adı verilen bir yöntemden yararlanılıyor. Otomatik olarak bilgisayardaki dijital modeli uygulayan 3B yazıcı, saatler içerisinde prototipin oluşmasını sağlıyor. Bu nedenle 3B baskı işlemi eklemeli üretim olarak da biliniyor.

3B yazıcı ne işe yarıyor?

Bu soruya kısa bir cevap vermek çok zor. Çünkü günümüzde 3B yazıcı ile elde edilen ürünler, pek çok farklı alanda farklı amaçlar için kullanılıyor. Sanayide hızlı prototip oluşturularak deneme – yanılma ve AR-GE süreçlerine büyük bir hız kazandırması 3B yazıcının en önemli kullanım alanlarından biri. Diğer taraftan medikal anlamda iyileşme sürecini hızlı ve konforlu hale getiren projeler geliştiriliyor. 3B yazıcı ile üretilmiş alçılar buna örnek sayılabilir. Son kullanıcıya da hitap eden modeller sayesinde evlerde kullanılan günlük araç gereç, çocuklar için kendi ürettikleri oyuncaklar, eğitim sektöründe kullanılan materyaller kolayca üretilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir