Blog

3B Baskının Geleceği Ne Yöne Gidiyor?

3B baskının geleceğine baktığımızda farklı yönlere doğru emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz. Bugüne kadarki hızlı değişim daha pek çok alana yayılacağa benziyor. Özellikle medikal uygulamalar ve özelleştirilmiş tüketim ürünleri 3B baskı teknolojisinden çokça faydalanmaya başladı bile. Hammadde çeşitliliği arttıkça ve fiyatlar düştükçe şu an tahmin bile edemediğimiz kullanım alanları ortaya çıkabilir.

 

Tıp dünyası 3B baskı sayesinde gelişiyor

3B baskının büyüme potansiyeline sahip olduğu en önemli alanlardan biri tıp dünyası. Araştırmacılar 3B yazıcıları kullanarak yapay kemik üretmek için çalışmalarına başladı. Bazı şirketler organik ürünlerle baskı yapmanın yollarını arıyor. Böylece 3B baskı, cerrahi operasyonlarda kullanılabilir hale gelecek. Hatta en sonunda vücudun parçaları kişilerin kendi vücudundan alınan dokular kullanılarak 3B yazıcılarla basılabilir. Basılacak olan organlar, diğer taraftan tıp eğitimi alan öğrenciler ve araştırmacılar tarafından kullanılabilir.

 

Kişiye özel hediyeler, kişiye özel 3B yazıcı

Kişiye özel hediyeler, çoktan ayrı bir sektör oluşturdu. 3B baskı teknolojisi ile birbirini besleyen bu sektörde faaliyet gösteren firmalar, özel tasarımlar yaparak kendi 3B yazıcılarından çıktı alarak satış yapıyor. Yavaş yavaş evimizdeki ya da ofislerimizdeki kişiye özel tasarlanmış eşyalarımızın sayısı artıyor. 3B baskının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla belki de baştan sona tüm eşyalarımız bize özel tasarlanmış olacak. Sonunda eşya alışverişi alışkanlığımız tasarım alışverişine dönüşecek. Evde el yordamıyla yaptığımız eşyalar, hobilerimiz 3B yazıcıları da dahil edecek.

Şimdi düşününce biraz abartılı geliyor olabilir. Geri dönüp baktığımızda bundan yıllar önce biri her evde birkaç tane bilgisayar olacağını söyleseydi de abartılı gelebilirdi. Oysa şimdi hepimizin en az bir tane bilgisayarı var. Sonunda 3B yazıcılar da bu kadar yaygın hale gelebilir. Tasarım aşamasında gerçekleşecek gelişmeler, herkesin boya kalemleriyle resim yapar gibi kendi 3B basılmış ürünlerini tasarlamasını sağlayabilir. Çok heyecan verici!

 

Yedek parça üretimi için 3B yazıcıları kullanabilirsiniz

3B baskı teknolojisinin büyüyeceği alanlardan biri de yedek parça üretimi. Örneğin, bilgisayarınızın bir vidaya ihtiyacı var ya da arabanızın pistonunun değişmesi gerekiyor. Bu küçücük parçalar, hem bulması zor hem de kargo ücreti gibi masrafları düşününce astarı yüzünden pahalı. Bunun yerine evinizde ihtiyacınız olan parçayı tasarlayıp bastırabilirsiniz. Üstelik uzun uzun beklemenize de gerek yok. Arabalar için yedek parça üretimi pek çok yerde gerçekleştirilmeye başlandı. Bu kullanımın daha nerelere evrileceğini hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir