3B baskı teknolojisi büyük bir hızla gelişmeye devam ederken farklı objeler üretmeyi mümkün hale gelen materyallerin sayısı da artıyor. Elbette, bu çeşitlilik makerlar için fikirleri ürüne dönüştürürken büyük kolaylık ve zenginlik sağlıyor. Yine de zaman zaman hangi materyalin hangi projede kullanılması gerektiği kafa karıştırıcı olabilir.

Bu nedenle 3B baskı dünyasında en sık kullanılan filament materyalleri kısaca tanımak işinizi kolaylaştırabilir. Başlangıç seviyesindekilerin bile kolayca anlayabileceği şekilde materyaller arasındaki temel farklılıklara değineceğimiz bu yazıda, “3B baskı projem için hangi materyali kullanmalıyım?” sorunuzu cevaplamaya çalışacağız.

ABS, PLA ya da PVA – Seçim Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

ABS (Akrilonitril Butadien Stiren)

Günümüz endüstrisinde yoğun olarak kullanılan ABS, özellikle boru (drenaj, atık ve havalandırma boruları gibi) imalatı, elektronik tertibatlar, mutfak aletleri, koruyucu taşıma çantaları, otomotiv parçaları, müzik aletleri ve Lego blokları gibi oyuncaklar için tercih ediliyor.

ABS’nin en önemli özellikleri arasında dayanıklı ve güçlü, hafif esnek ve ısıya karşı oldukça dayanıklı olması sayılabilir. Kolayca zımparalanabilen ve boyanabilen ABS, yapıştırılabilir ve aseton kullanılarak kolayca çözünebilir.

ABS’nin dezavantajı ise büyük ve düz parçaların kolayca basılamaması ve geri dönüşümünün zor olması. Ayrıca eritildiğinde bazı kişileri rahatsız edebilecek şekilde belli oranda duman çıkarıyor.

PLA (Polilaktik Asit)

PLA’nın en çok kullanılan filament olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Mısır nişastası, şeker kamışı, tapyoka kökleri veya patates nişastası gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen, biyolojik olarak çözünebilir bir termoplastiktir. Bu nedenle PLA, ABS veya PVA gibi petrol esaslı plastiklerle karşılaştırıldığında 3B baskı dünyasındaki en çevre dostu çözüm olma özelliğine sahip.

Tıp dünyasında cerrahi implantlar ve tıbbi sütürleme için kullanılan PLA, ayrıca gıda ambalajı, çanta, döşeme, tek kullanımlık giysiler, hijyen ürünleri için de tercih ediliyor.

Sıcaklık eşiği ABS’den düşük olan PLA sağlam bir madde olsa da soğuduğu zaman kırılgan hale gelebilir. PLA ısıtıldığı zaman hafif bir koku yayar. ABS’nin aksine, PLA herhangi bir duman yaymaz. Bu nedenle havalandırılmış bir kaput gerektirmez ve evinizde baskı yapmak için güvenlidir.

PVA (Polivinil Alkol)

Suda çözünebilen özel bir plastik türü olan PVA, kağıt yapıştırıcı, ambalaj filmi, kalıp ayırıcı olarak ve çocuk oyun macununda kullanılır. 3B baskı dünyasında, PVA, tasarımda çıkıntıları olan bir nesne için bir destek yapısı sağlamak için genellikle çiftli ekstrüzyon makinesi yazıcılarıyla birlikte kullanılır. Üst katmanlarda (çıkıntılar) hiçbir destek bulunmaksızın birçok kompleks parça içeren ürünler ancak bu destek yapıları kullanılarak üretilebilir. Onlar olmadan, parça eğrilecek ve çökecektir.

PVA genellikle 190°C’lik bir sıcaklıkta ekstrüzyona tabi tutulur. Ancak rutubet çekme eğitimi çok yüksek olduğu için kullanımı zor olabilir. PVA en iyi şekilde kapalı bir kutu veya kutuda saklanır. PVA tüm iyi özelliklerinin yanı sıra ABS veya PLA’ya kıyasla daha pahalı bir alternatif olabilir.

Bültenimize Abone Olun

Bültenimize Abone Olun

Aba Innolab bültenine abone olarak güncellemelerden ilk önce siz haberdar olun.

Aboneliğiniz Alındı