Blog

3B Baskı Dünyayı Değiştirebilir mi?

3B baskı insanlar, hayvanlar ve doğanın hayatı üzerinde öyle büyük bir etkiye sahip ki, sonunda dünyayı değiştirecek gibi gözüküyor. Örneğin, San Francisca’da bir laboratuvar, boynuzu için avlanan gergedanların hayatını kurtaran bir proje geliştirdi. Pembient adlı start-up gergedanları kurtarmak için 3B boynuz üretiyor. Keratin ve gergedan DNS’sını sentezleyerek orijinaline çok benzeyen boynuzlar, sekizde bir fiyatına satılıyor.

Elbette 3B baskı dünyayı değiştirebilir derken bildiklerimiz gergedan boynuzlarından ibaret değil. İşte, 3B’nin heyecan veren kullanım yöntemleri.

Dokunulabilir Resimler

Görme engelliler için fotoğraf görme şansı yaratan dokunabilir resimler gerçekten bu çağın etkileyici buluşlarından. Kaliforniyalı Pirate3D, bu teknolojiyi Buccaneer adlı ekonomik bir ev yazıcısıyla mümkün hale getirdi. Böylece kişiler bir fotoğrafın 3B versiyonunu basabilir ve dokunarak görselleştirebilir.

Kişisel İmplantlar

3B yazıcılar sayesinde kişiye özel implantlar üretmek eskisine göre çok daha kolaylaşıyor. Bireysel ihtiyaç ve farklılıkların göz önünde bulundurularak üretildiği bu implantlar pek çok tedaviyi hızlandırıyor. Kemik implantlarından protez kollara kadar pek çok vücut parçası üretildi bile.

3B Kırık Alçısı

Hafif, yıkanabilir, nefes alabilen ve geri dönüştürülebilir 3B alçı sayesinde kırık tedavisi hem hızlanıyor hem de çok daha rahat bir şekilde atlatılabiliyor. Sadece hijyenik ve konforlu olmasının yanı sıra X-ray ve 3D taramaya göre üretildiği için kişiye özel olarak modelleniyor.

Hızlı medikal ilerleme

3B baskı teknolojisi, yeni keşiflerin hızlanmasını sağlıyor. Çünkü yeni prototipler daha hızlı modellenebiliyor. Bu araştırma için harcanan zaman ve paradan büyük tasarruf sağlanabiliyor. Anında özelleştirilmiş implantlar oluşturabilen yazıcıların ortaya çıkmasıyla, hastanelerde ve acil servis odalarındaki hızlı tedavinin mümkün olacağı tahmin ediliyor.

Daha güvenli araçlar

Ulaşım sektörü de ürünlerinin sağlamlığını ve güvenliğini artırmak için 3B teknolojisinden faydalanmaya başladı. Böylece araçlar daha hafif ve daha güçlü olmasının yanı sıra daha temiz ve daha yakıt tasarruflu hale geliyor.

Hızlı tasarım ve inovasyon

Tasarım ve imalat dünyası, 3B’nin gücü sayesinde yeni fikirleri hızlıca tasarlayarak ve piyasaya sürülebilir ürüne dönüştürme fırsatı yakalıyor. 3B yazıcıların zaman ve para kazandırması göz önüne alındığında, inovasyonun önündeki engeller birer birer ortadan kalkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir